2015-03-22, Wielkie Święte Triduum Paschalne

WIELKI CZWARTEK 2. IV 2015 R.

Pamiątka ustanowienia  Sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa

Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb będzie żył na wieki.

Chlebem, który ja dam jest moje ciało wydane za życie świata.”(J 6, 51)

2015-03-19, Uroczystość Św. Józefa

Zwykły, prosty mieszkaniec Galilei, zarabiający na swoje utrzymanie pracując w zawodzie cieśli, przez małżeństwo z młodą dziewczyną o imieniu Maryja stał się jednym z najbardziej znanych, najbardziej czczonych i największych Świętych wielu kościołów chrześcijańskich.

Święty Józef obchodzi w Kościele Katolickim 19 marca swoją uroczystość jako Oblubieniec Najświętszej Maryi Panny w Kościołach anglikańskim i ewangelickim tego samego dnia jest Jego święto, a w Kościele prawosławnym św. Józef czczony jest w styczniu. Ewangelie nie mówią nam o nim dużo, czym wiec zasłużył sobie na taką „sławę”; „Po zaślubinach Matki Jego, Maryi, z Józefem, wpierw nim zamieszkali razem, znalazła się brzemienną za sprawą DuchaŚwiętego.

2015-02-19, Wielki Post

Wielki Post

Z czego zrezygnuję w Wielkim Poście?

2015-02-18, „Prochem jesteś i w proch się obrócisz”

Środa popielcowa, tym dniem rozpoczynamy okres czterdziestodniowego czasu pokuty, postu. W ten dzień wszyscy wierni udają się do kościoła na Mszę św. podczas której kapłan posypuje nasze głowy popiołem {ze spalonych gałązek palmowych na znak nawrócenia i pokuty} mówiąc „nawracajcie się i wierzcie w ewangelie…” lub „z prochu powstałeś i w proch się obrócisz…”

2015-02-14, Św. Walenty …i co się z nim wiąże

Święty Walenty był rzymskim kapłanem w drugiej połowie III wieku (zm. ok. 269 roku), za panowania cesarza Klaudiusza II. Przedstawiany jest najczęściej w stroju prezbitera lub biskupa w momencie, gdy uzdrawia chłopca chorego na padaczkę. Słynął również z tego, iż udzielał ślubu zakochanym, na związki których niekoniecznie zgadzali się ich rodzice. Cesarz zakazał wyznawania wiary chrześcijańskiej, a nieposłusznych karał śmiercią. Dlatego dziecko urzędnika rzymskiego nie mogło związać się z „przestępcą”.

2015-02-04, Stanowisko Rady ds. Rodziny KEP w sprawie Konwencji Rady Europy o przeciwdziałaniu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej

Stanowisko Rady ds. Rodziny KEP w sprawie Konwencji Rady Europy o przeciwdziałaniu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej Stanowisko Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Rodziny w sprawie Konwencji Rady Europy o przeciwdziałaniu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (CAHVIO)

1 « [40] [41] [42] [43] [44] [45] » 45