2015-02-02, Święto Ofiarowania Pańskiego (Łk 2, 22-38)

Czterdziestego dnia po Bożym Narodzeniu: 2 lutego obchodzimy święto Ofiarowania Pańskiego, zwane popularnie świętem Matki Bożej Gromnicznej. Jest to pamiątka ofiarowania małego Chrystusa w świątyni jerozolimskiej.

Zgodnie z Prawem Mojżeszowym rodzice musieli poświęcić każdego pierworodnego chłopca Panu („Każde pierworodne dziecko płci męskiej będzie poświęcone Panu” Łk 2, 23 por. Kpł 5, 7 i 12, 6). Był to symboliczny gest poświęcenia Bogu pierwszego potomstwa, a nie, jak się niepoprawnie sądzi; poświęcenie chłopca na służbę kapłańską.

2015-01-16, Eksperci ds. bioetycznych KEP w sprawie dopuszczenie pigułki

EKSPERCI DS. BIOETYCZNYCH KEP W SPRAWIE DOPUSZCZENIA PIGUŁKI „DZIEŃ PO” STANOWISKO ZESPOŁU EKSPERTÓW DS. BIOETYCZNYCH KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI W SPRAWIE DOPUSZCZENIA DO SWOBODNEGO OBROTU HANDLOWEGO PIGUŁKI POSTKOITALNEJ Warszawa, 16 stycznia 2015 r.

2015-01-12, Jedność w Parafii

W Kościele, na całym świecie, można zaobserwować wiele konfliktów, rozłamów, nie tylko między wyznawcami różnych religii. Kościół powinien łączyć i gromadzić ludzi o różnych poglądach, zainteresowaniach, ale mających coś wspólnego – miłość do Boga. Jednak bardzo łatwo zaobserwować, że nawet w tak małej jednostce jaką jest parafia jest wiele rozłamów. W ciągu roku liturgicznego przeżywamy Tydzień Modlitw o jedność Chrześcijan, w czasie którego modlimy się szczególnie o pokój i pojednanie na świecie. Czy w naszych parafiach nie przydałby się także taki tydzień? Tydzień jedności, porozumienia i zrozumienia (który de facto mógłby trwać cały rok…)

2015-01-08, O święcie Chrztu Pańskiego

W pierwszą niedzielę po Objawieniu Pańskim obchodzimy święto Chrztu Pańskiego

Co byłoby, gdyby Jezus Chrystus nie przyjął Chrztu św.? Zapewne musiałaby trwać stara wiara, oparta na starotestamentalnej tradycji. Na szczęście doszło do Chrztu Jezusa Chrystusa. Zaraz po działalności Jana Chrzciciela, zaliczanego już do postaci Nowego Testamentu, który go zapowiada, jest to pierwsze i kluczowe wydarzenie w dziele zbawczym Chrystusa (poza jego narodzeniem z Maryi Dziewicy).

2015-01-06, Uroczystość Objawienia Pańskiego

Bożonarodzeniową szopkę trudno sobie wyobrazić bez postaci trzech króli. Nie stało się to za sprawą św. Franciszka, lecz jak czytamy w Piśmie Świętym, i w tradycji chrześcijańskiej byli to mędrcy tudzież władcy pochodzący z krajów o już wysoko rozwiniętej kulturze, także odmiennym od Judaizmu systemu wierzeń.

2014-10-19, Oratorium

1 « [41] [42] [43] [44] [45] » 45